fbpx
Почетна ВЕСТИ

ВЕСТИ

7 Начини да го зачувате вашиот буџет и да избегнете финансиски ризик во време на пандемија

Со брзото ширење на коронавирусот, начинот на живот на многу американци е видно променет. Kако што расте бројката на заразени, така расте и огромната...

Вкупната бројка на дијагностицирани со Covid-19 изнесува 384 лица

Во изминатите 24 часа се потврдени 30 нови случаи позитивни на Covid-19. Вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 384 лица. По градови: Скопје-12, Куманово-8, Прилеп–9 и Крива...

Во изминатите 24 часа регистрирани се 25 нови случаи на коронавирус во земјата, со што бројката на заразени се искачи на 354 лица.

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од...

Германија поради економската криза предизвикана од корона вирусот планира да исплати финансиска помош од 822 милијарди евра

Германската влада планира финансиска помош од 822 милијарди евра за да спречи банкрот на компаниите кои мораа да затворат поради коронавирусот. Парите ќе бидат за...

Франција ја зајакнува финансиската помош за малите бизниси погодени од Ковид-19

Француската влада ќе понуди пакет мерки за спас на малите компании кои најверојатно ќе се соочат со банкрот поради принудата да ги затворат своите...

Вкупниот број на заболени од Covid-19 се искачи на 285 лица.

Во изминатите 24 часа се регистрирани 26 нови случаи на коронавирус во земјата. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 во земјата...

Во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата.

Во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (11), Прилеп (4), Куманово (2), Тетово (1). Со ова,...

Во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во земјата со што бројката се искачи на 201 заразени.

Во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: -Скопје (15), -Куманово (4), -Дебар (2), -Охрид (1), -Штип (1), -Тетово (1). Со ова вкупната бројка...

Не, пандемијатa предизвикана од коронавирусот не и помага на животната средина

Додека краткорочните придобивки од глобалниот карантин предизвикан од „Covid-19“ се во корист на животната средина, долгорочните ефекти ќе бидат катастрофални. Бројни критичари го проширија низ...

Вкупната бројка на заразени со коронавирусот изнесува 177 лица

Во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (20), Куманово (3), Велес (3), Прилеп (2) Дебар (1). Со ова, вкупната бројка на...

Дигитална Солидарност-Бесплатно активирање на БизнисМрежа.мк

📣Дигитална солидарност Компанијата Таргет Груп Доо Скопје започна со иницијатива за дигитална солидарност. Во период од 30 дена овозможуваме на сите правни лица од нашата држава...

Во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на заболени од коронавирус

Во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (7) и Куманово (5). Со ова вкупната бројка...

ПРЕПОРАЧАНИ

Обраќање до бизнис заедницата

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Преработувачка индустрија – колку пари се вложуваат во материјални средства?

Според податоците на „Таргет Груп“ јасно е дека најголем процент од големите фирми од преработувачката индустрија се во странска сопственост или се менаџирани од...

Колкави плати исплаќаат фирмите од преработувачката индустрија?

Компании кои имаа најголем број на вработени, котираат високо и според трошоците за вработените, но тоа не значи дека се вбројуваат и во групата...

Кои се водечките бугарски компании во Македонија ?

Најголем годишен раст на добивката прикажале компании од автомобилскиот сектор, финансиите и дејноста со трговија и услуги. Најголем приход пак прикажала компанија...

Колкав е бројот на компании во Скопје чија главна дејност е програмирање?

Во 2019 главниот град се основале 115 компании за програмиање,а згаснале 31 со што бројот на деловно активни компании чија главна...

УЈП поништила решенија „тешки“ 7 милиони евра затоа што паднале на Управен суд

Намерно, од незнаење но и поради грешки, македонските стопанственици сакале да „скријат“ речиси 43 милиони евра данок , покажуваат податоците на Управата...

Скопје рекордер по дивоградби – регистрирани 226, Липково има 68 од кои 63 се објекти за домување

Куќи, деловни објекти, доградби, надградби но и цели згради во земјава се дивоградби - се граделе без одобрение. Институциите калкулираат дека...

Германските фирми во земјава прават бизнис од половина милијарда евра

Во земјава има 322 компании со германски капитал. Нивниот бизнис лани вреди половина милијарда евра, направиле профит од 21,8 милиони евра а...

Кои државни и приватни фирми во Скопје вработуваат најмногу?

Јавните претпријатија и акционерските друштва во државна сопственост се најголеми работодавачи на територија на град Скопје. Ова го покажува анализата на...

Кои се македонските „газели“ – во земјава има 284 брзорастечки компании

Овие брзорастечки компании таканаречени “газели“ коишто ги зголемиле приходите од работењето по најмалку 20% последните три години, лани инкасирале вкупно 1,65...
error: Content is protected !!