fbpx
Почетна ВЕСТИ

ВЕСТИ

Што се случува со Германската индустрија во време на пандемија?

Германското производство се намали за 9,2% во март, што е најбрза стапка на опаѓање од почетокот на првите тековни записи во 1991 година, покажуваат...

Усвоен најновиот Квартален извештај на Народната банка со макроекономските проекции за периодот 2020-2022 година

Советот на Народната банка вчера одржа редовна седница на која беше разгледан и усвоен најновиот Квартален извештај во чии рамки се вклучени и најновите...

Непријателскиот став на Трамп кон дигиталниот данок би можел да ја обедини Европа во негово спроведување

Оданочувањето на технолошките гиганти веќе долго време ги дели ставовите на светските политичари, но несогласувањата со американскиот претседател Доналд Трамп би можеле да ја...

Хелсинки ќе доделува по 100€ на секој граѓанин

Министерката за образование Ли Андерсон предложи да се доделат по 100 евра за сите граѓани за да и помогнат на економијата по здравствената криза...

Најмал број на купени нови возила во Велика Британија по Втората светска војна

Бројот на купени и регистирани нови автомобили близу до нулата откатко стапија рестриктивните мерки на сила во Велика Британија. Бројките од СММТ покажуваат пад од...

Европскиот Дигитален Акт за поставување на 5G и 6G мрежа низ цела Европа

Европската комисија е под притисок да предложи ревидиран Акционен план за мобилни телекомуникации кој ги предвидува 5G и 6G како средство за зајакнување на...

ЗОШТО Е ЗНАЧАЈНО КОМПАНИИТЕ ДА СЕ ЗАПОЗНЕНИ СО ПРОФИЛОТ НА ПОТРОШУВАЧОТ?

Изработено од: Борислава Мирчевска, Помлад партнер во Инсајдер ИД Се поголем број на бизниси се соочуваат со динамиката на моменталното социо-економско живеење која наметнува трка...

Шанса за поправедна глобална трговија

Пандемијата предизвикана од коронавирусот ја истакнува неизвесноста која ја носи глобализацијата, бидејќи особено големите лаци на производство и достава беа најпогодени. Може ли европска...

Ковид-19 Пасош за патување во ЕУ?

Девет земји-членки кои се наоѓаат на југот на ЕУ побараа од Унијата да изготви „хомоген“ план за да му помогне на туризмот и да...

Курц вети помал данок за работниците и зголемен данок за мултинационалните компании

Австрија ги олеснува рестриктивните мерки кои важеа досега. Еден од начините кои ќе се превземат за закрепнувањето на економијата ќе биде намалениот данок за...

Моќта е на дофат-Планот на Кина и начинот на кој ќе влијае врз технологијата во блиска иднина

Кина ќе објави 15 годишен план кои ќе ги содржи генералните стандарди за идната генерација технологии. Овој потег ќе има огромно влијание врз моќта што...

Грција побара од Европа што поскоро да овозможи да се патува

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис вчера (23 Април) побара од Европската комисија што поскоро да представи план со кој ќе се овозможи повторно патување и...

ПРЕПОРАЧАНИ

Обраќање до бизнис заедницата

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Преработувачка индустрија – колку пари се вложуваат во материјални средства?

Според податоците на „Таргет Груп“ јасно е дека најголем процент од големите фирми од преработувачката индустрија се во странска сопственост или се менаџирани од...

Колкави плати исплаќаат фирмите од преработувачката индустрија?

Компании кои имаа најголем број на вработени, котираат високо и според трошоците за вработените, но тоа не значи дека се вбројуваат и во групата...

Кои се водечките бугарски компании во Македонија ?

Најголем годишен раст на добивката прикажале компании од автомобилскиот сектор, финансиите и дејноста со трговија и услуги. Најголем приход пак прикажала компанија...

Колкав е бројот на компании во Скопје чија главна дејност е програмирање?

Во 2019 главниот град се основале 115 компании за програмиање,а згаснале 31 со што бројот на деловно активни компании чија главна...

УЈП поништила решенија „тешки“ 7 милиони евра затоа што паднале на Управен суд

Намерно, од незнаење но и поради грешки, македонските стопанственици сакале да „скријат“ речиси 43 милиони евра данок , покажуваат податоците на Управата...

Скопје рекордер по дивоградби – регистрирани 226, Липково има 68 од кои 63 се објекти за домување

Куќи, деловни објекти, доградби, надградби но и цели згради во земјава се дивоградби - се граделе без одобрение. Институциите калкулираат дека...

Германските фирми во земјава прават бизнис од половина милијарда евра

Во земјава има 322 компании со германски капитал. Нивниот бизнис лани вреди половина милијарда евра, направиле профит од 21,8 милиони евра а...

Кои државни и приватни фирми во Скопје вработуваат најмногу?

Јавните претпријатија и акционерските друштва во државна сопственост се најголеми работодавачи на територија на град Скопје. Ова го покажува анализата на...

Кои се македонските „газели“ – во земјава има 284 брзорастечки компании

Овие брзорастечки компании таканаречени “газели“ коишто ги зголемиле приходите од работењето по најмалку 20% последните три години, лани инкасирале вкупно 1,65...
error: Content is protected !!