fbpx
Почетна ВЕСТИ

ВЕСТИ

Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид-19 изнесува 1.300 лица

Денеска се регистрирани 29 излекувани пациенти. Од нив 4 пациенти од болничко лекување и 25 кои се лекуваа во домашни услови. Во изминатите 24...

Што се случува со Европската економија?

Активноста на бизнисите во Еврозоната достигна рекордно ниска стапка во април, што само го потврдува фактот за негативните последици кои ги донесе пандемијата во...

Излекувани 48 пациенти од коронавирусот

Денеска регистрирани се 48 излекувани пациенти. Од нив 6 пациенти од болничко лекување и 42 кои се лекуваа во домашни услови. Во ГОБ „8 сетпември“...

Шведска единствента земја која непревзема остри мерки за справување со коронавирусот е на чекор пред постигнување општ имунитет кај населението

Откато започна ширењето на корона вирусот низ Европа соседите на Шведска ги затворија границите, училиштата, баровите, и поголемиот дел од бизнисите. Но Швеѓаните се...

Зошто падот на цената на нафата не е толку страшен како што изгледа?

Нешто што досега се нема случено за прв пат се случи денес негативни цена на договорите за нафта. Поголемиот дел од луѓето до кои денес...

Вкупно 98 излечени од новиот коронавирус

Денеска се регистрирани 12 оздравени пациенти од Скопје кои се лекуваа во домашни услови, а кои по два контролни теста се негативни на коронавирусот. Во...

Во добра општа состојба од Инфективната клиника се испишани 10 оздравени пациенти кои го победиа Ковид-19

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти на возраст над 60 години, од...

Како „алва“ се купувале становите во Карпош

Податоците на Агенцијата за катастар на недижности покажуваат дека во четвртиот квартал лани најголем број продадени станови има во скопските општини. Така во општина...

Вкупната бројка на заразени со коронавирус изнесува 854 лица

Потврдени 26 нови случаи на Ковид 19 – вкупно во земјата 854 дијагностицирани пациенти На Инфективната клиника починаа 4 пациенти – оздравени 3 пациенти...

Земјите од Европската Унија се согласија на финансиски пакет од 540 милијарди евра за справување со последиците предизвикани од коронавирусот

По неколку неуспешни обиди, министрите за финансии на ЕУ во четвртокот (9 април) договорија пакет од 540 милијарди евра за поддршка на државите членки,...

Вкупно 711 дијагностицирани пациенти позитивни на коронавирус

Во однос на редовната дневна статистика, потврдени се 48 нови случаи на Ковид 19 во изминатото деноноќие. Со ова вкупно во земјата се 711...

Становите во Карпош најскапи, Охрид и Ѓорче Петров со слични цени на становите

Од октомври до крај на декември лани најскапо се продавал квадрат стан во скопските општини. Така најскап квадрат имало во општина Карпош, или за...

ПРЕПОРАЧАНИ

Обраќање до бизнис заедницата

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Преработувачка индустрија – колку пари се вложуваат во материјални средства?

Според податоците на „Таргет Груп“ јасно е дека најголем процент од големите фирми од преработувачката индустрија се во странска сопственост или се менаџирани од...

Колкави плати исплаќаат фирмите од преработувачката индустрија?

Компании кои имаа најголем број на вработени, котираат високо и според трошоците за вработените, но тоа не значи дека се вбројуваат и во групата...

Кои се водечките бугарски компании во Македонија ?

Најголем годишен раст на добивката прикажале компании од автомобилскиот сектор, финансиите и дејноста со трговија и услуги. Најголем приход пак прикажала компанија...

Колкав е бројот на компании во Скопје чија главна дејност е програмирање?

Во 2019 главниот град се основале 115 компании за програмиање,а згаснале 31 со што бројот на деловно активни компании чија главна...

УЈП поништила решенија „тешки“ 7 милиони евра затоа што паднале на Управен суд

Намерно, од незнаење но и поради грешки, македонските стопанственици сакале да „скријат“ речиси 43 милиони евра данок , покажуваат податоците на Управата...

Скопје рекордер по дивоградби – регистрирани 226, Липково има 68 од кои 63 се објекти за домување

Куќи, деловни објекти, доградби, надградби но и цели згради во земјава се дивоградби - се граделе без одобрение. Институциите калкулираат дека...

Германските фирми во земјава прават бизнис од половина милијарда евра

Во земјава има 322 компании со германски капитал. Нивниот бизнис лани вреди половина милијарда евра, направиле профит од 21,8 милиони евра а...

Кои државни и приватни фирми во Скопје вработуваат најмногу?

Јавните претпријатија и акционерските друштва во државна сопственост се најголеми работодавачи на територија на град Скопје. Ова го покажува анализата на...

Кои се македонските „газели“ – во земјава има 284 брзорастечки компании

Овие брзорастечки компании таканаречени “газели“ коишто ги зголемиле приходите од работењето по најмалку 20% последните три години, лани инкасирале вкупно 1,65...
error: Content is protected !!