fbpx
Почетна ВЕСТИ

ВЕСТИ

Бројката на заболени со коронавирусот во земјата е 42 лица

"Утрово не се регистрирани нови заболени пациенти со коронавирус во земјата. Доцна синоќа, во рамките на скринингот, направени се тестови на 22 лица со...

Дали сте позитивни на коронавирусот? На социјалните медиуми кружи тест за самопроверка кој треба да го избегнувате!

Спротивно на многу мислења, не е се што ќе прочитате на социјалните e медиуми точно. Во случајов: Тест за самопроверка од коронавирусот, за кој медицинските...

Зошто стапкaта на смртностa од коронавирусот во Јужна Кореа е толку ниска?

Јужна Кореа e втората земја по Кина со најголем број заболени од коронавирусот (Covid-19) ,но и покрај тоа ја има најниската стапка на смртни...

Големите компании не можат да си ги наплатат побарувањата за 2,5 месеци, а микро компаниите за една година

Големите компании во просек за 79,8 денови или нешто повеќе од 2,5 месеци си ги наплатуваат побарувањата  од „должниците“, малите за 117,7...

Колкав е бројот на компании во Скопје чија главна дејност е програмирање?

Во 2019 главниот град се основале 115 компании за програмиање,а згаснале 31 со што бројот на деловно активни компании чија главна...

Колку нови фирми се отворија во Битола за 28 дена

За само 28 дена од почетокот на годинава во Битола се основани 24 нови компании. Со овие новосоновани компании, вкупната бројка...

Колку нови фирми се отворија во Скопје за три недели

За само 22 дена од почетокот на годинава во Скопје се основани 124 нови компании. Со овие новосоновани компании, вкупната бројка на...

Ова се најздравите нации во светот

Можеби е до гаспачото или, пак, до паељата, но Шпанија ја надмина Италија и стана најздрава земја во светот.

Загадувањето на воздухот е глобален проблем, но треба да се делува локално

Загадувањето на воздухот е една од најактуелните теми која ги окупира граѓаните изминатиов период. За квалитетот на истиот Државниот завод за статистика...

Како ИТ индустријата да ги задржи вработените?

До пред неколку години најголем беше интересот за правниот или економскиот факултет при универзитетите, или други факултети за општествени науки, но во...

Поголеми даноци за возилата што загадуваат повеќе

Од 1 јануари 2020 година треба да стапи на сила новиот закон за моторни возила кој моментално е во собраниска процедура. Според...

Рекламирање

Аналитика Медиум Ви овозможува дигитално огласување на рекламни банери и промотивни текстови за Вашата компанија.

ПРЕПОРАЧАНИ

Обраќање до бизнис заедницата

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Преработувачка индустрија – колку пари се вложуваат во материјални средства?

Според податоците на „Таргет Груп“ јасно е дека најголем процент од големите фирми од преработувачката индустрија се во странска сопственост или се менаџирани од...

Колкави плати исплаќаат фирмите од преработувачката индустрија?

Компании кои имаа најголем број на вработени, котираат високо и според трошоците за вработените, но тоа не значи дека се вбројуваат и во групата...

Кои се водечките бугарски компании во Македонија ?

Најголем годишен раст на добивката прикажале компании од автомобилскиот сектор, финансиите и дејноста со трговија и услуги. Најголем приход пак прикажала компанија...

Колкав е бројот на компании во Скопје чија главна дејност е програмирање?

Во 2019 главниот град се основале 115 компании за програмиање,а згаснале 31 со што бројот на деловно активни компании чија главна...

УЈП поништила решенија „тешки“ 7 милиони евра затоа што паднале на Управен суд

Намерно, од незнаење но и поради грешки, македонските стопанственици сакале да „скријат“ речиси 43 милиони евра данок , покажуваат податоците на Управата...

Скопје рекордер по дивоградби – регистрирани 226, Липково има 68 од кои 63 се објекти за домување

Куќи, деловни објекти, доградби, надградби но и цели згради во земјава се дивоградби - се граделе без одобрение. Институциите калкулираат дека...

Германските фирми во земјава прават бизнис од половина милијарда евра

Во земјава има 322 компании со германски капитал. Нивниот бизнис лани вреди половина милијарда евра, направиле профит од 21,8 милиони евра а...

Кои државни и приватни фирми во Скопје вработуваат најмногу?

Јавните претпријатија и акционерските друштва во државна сопственост се најголеми работодавачи на територија на град Скопје. Ова го покажува анализата на...

Кои се македонските „газели“ – во земјава има 284 брзорастечки компании

Овие брзорастечки компании таканаречени “газели“ коишто ги зголемиле приходите од работењето по најмалку 20% последните три години, лани инкасирале вкупно 1,65...
error: Content is protected !!