fbpx
Почетна ВЕСТИ Крајниот резултат помеѓу ривалството на Кина и САД е пораз на двете...

Крајниот резултат помеѓу ривалството на Кина и САД е пораз на двете страни

Односите помеѓу двете најголеми светски економии САД и Кина – континуирано се влошуваат, а крајниот резултат ќе биде загуба за двете страни изјави професор за политички науки на универзитетот Харвард.

Oва моменталната ситуација се должи на претседателот Донал Трамп и кинескиот претседател Хи Јинпиг кои се трудат да задржат контрола во сопствените земји откатко започна пандемијата која ги разорува двете економии.

Крајниот резултат многу веројатно ќе биде загуба за двете економии.

„Мислам дека ова ситуација само ќе се влоши и се надевам дека нема да направи трајна штета“, додаде Алисон, кој беше помошник секретар за одбрана за време на претседателствувањето на Бил Клинтон и специјален советник на секретарот за одбрана време на претседателствувањето на Роналд Реган.

Ривалството меѓу двата економски гиганти би можело да резултира во пропаѓање на таканаречената трговска зделка кој е во фаза еден и продолжување на играта околу вината за потеклото на коронавирусот, објасни професорот.

Покрај Алисон, уште пред појавата на коронавирусот други експерти предупредуваа дека Пекинг би се соочил со потешкотии во исполнувањето на својата обврска во фазата еден од трговскиот договор – што наложува Кина да купи дополнителни стоки и услуги во вредност од 200 милијарди американски долари до 2021 година. Пандемијата ја направи ситуацијата само уште потешка, велат експертите.

Некои исто така предупредуваат дека зголемувањето на тензиите помеѓу САД и Кина може да доведе до нова Студена војна. Но, Ченг Ли, истражувач од институтот Брукингс, рече дека ниту една земја не е подготвена за тоа, иако односите се влошиле многу побрзо од очекуваното.

„Не мислам дека политичарите (од двете страни) се навистина подготвени за таква војна“, изјави Ли, директор на кинескиот Центар Џон.Л. Торнтон и виш соработник во програмата за надворешна политика на Брукингс.

„Мислам дека војната ќе биде погубна, нема да има победник“, додаде тој. „Мислам дека оваа војна треба и може и мора и да се спречи“.

Извор: CNBC

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

 

ПРЕПОРАЧАНИ

Обраќање до бизнис заедницата

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Преработувачка индустрија – колку пари се вложуваат во материјални средства?

Според податоците на „Таргет Груп“ јасно е дека најголем процент од големите фирми од преработувачката индустрија се во странска сопственост или се менаџирани од...

Колкави плати исплаќаат фирмите од преработувачката индустрија?

Компании кои имаа најголем број на вработени, котираат високо и според трошоците за вработените, но тоа не значи дека се вбројуваат и во групата...

Кои се водечките бугарски компании во Македонија ?

Најголем годишен раст на добивката прикажале компании од автомобилскиот сектор, финансиите и дејноста со трговија и услуги. Најголем приход пак прикажала компанија...

Колкав е бројот на компании во Скопје чија главна дејност е програмирање?

Во 2019 главниот град се основале 115 компании за програмиање,а згаснале 31 со што бројот на деловно активни компании чија главна...

УЈП поништила решенија „тешки“ 7 милиони евра затоа што паднале на Управен суд

Намерно, од незнаење но и поради грешки, македонските стопанственици сакале да „скријат“ речиси 43 милиони евра данок , покажуваат податоците на Управата...

Скопје рекордер по дивоградби – регистрирани 226, Липково има 68 од кои 63 се објекти за домување

Куќи, деловни објекти, доградби, надградби но и цели згради во земјава се дивоградби - се граделе без одобрение. Институциите калкулираат дека...

Германските фирми во земјава прават бизнис од половина милијарда евра

Во земјава има 322 компании со германски капитал. Нивниот бизнис лани вреди половина милијарда евра, направиле профит од 21,8 милиони евра а...

Кои државни и приватни фирми во Скопје вработуваат најмногу?

Јавните претпријатија и акционерските друштва во државна сопственост се најголеми работодавачи на територија на град Скопје. Ова го покажува анализата на...

Кои се македонските „газели“ – во земјава има 284 брзорастечки компании

Овие брзорастечки компании таканаречени “газели“ коишто ги зголемиле приходите од работењето по најмалку 20% последните три години, лани инкасирале вкупно 1,65...
error: Content is protected !!