fbpx
Почетна ВЕСТИ На сиромашните земји им треба повеќе од суспензија на долгот, вели Меркел

На сиромашните земји им треба повеќе од суспензија на долгот, вели Меркел

Богатите земји треба да им помогнат на најсиромашните земји во светот да ја преживеат пандемијата со овозможување на помош за развој и треба сериозно да размислат за мерки за олеснување што го надминуваат мораториумот за исплати на долговите, рече германската канцеларка Ангела Меркел во средата (20-ти мај).

Големите меѓународни доверители се согласија минатиот месец да ги ослободат најсиромашните земји од исплати на долгови оваа година, за да им помогнат да се справат со кризатa, што го предизвика најстрмниот пад на глобалната економија од 1930-тите.

Пред новинарите по завршувањето на видео конференцијата со лидерите на меѓународните организации, вклучувајќи го Меѓународниот монетарен фонд, Светската банка и Светската трговска организација, Меркел рече дека треба да се направи повеќе за да им се помогне на најранливите.

„За Германија, ова не значи намалување на помошта за развој на претпријатијата, туку понатамошно инвестирање во помош за развој на претпријатијата во странство и реорганизирање на средства … за да може подобро да се вклопи во оваа пандемиска ситуација“.

Лидерите се согласија за време на видео конференцијата дека кризата го зголеми ризикот од протекционизам (штитење на домашните економии со повисоки даноци за увозните производи) низ целиот свет.

„Гледаме колку е штетно кога ќе се срушат синџирите на снабдување“, рече Меркел и додаде дека Германија сака да го зајакне владеењето на правото и меѓународниот трговски систем.

Се разбира, една лекција oд кризата е дека Германија и другите европски земји имаат потреба да диверзифицираат одредени ланци на снабдување за да станат помалку зависни од една земја или од еден снабдувач, додаде Меркел.

„Но, одговорот на пандемијата не може да биде ренационализирањето на сите меѓународни синџири за снабдување. Тогаш сите би платиле многу висока цена “, предупреди Меркел.

Извор: Euractiv

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ПРЕПОРАЧАНИ

Обраќање до бизнис заедницата

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Преработувачка индустрија – колку пари се вложуваат во материјални средства?

Според податоците на „Таргет Груп“ јасно е дека најголем процент од големите фирми од преработувачката индустрија се во странска сопственост или се менаџирани од...

Колкави плати исплаќаат фирмите од преработувачката индустрија?

Компании кои имаа најголем број на вработени, котираат високо и според трошоците за вработените, но тоа не значи дека се вбројуваат и во групата...

Кои се водечките бугарски компании во Македонија ?

Најголем годишен раст на добивката прикажале компании од автомобилскиот сектор, финансиите и дејноста со трговија и услуги. Најголем приход пак прикажала компанија...

Колкав е бројот на компании во Скопје чија главна дејност е програмирање?

Во 2019 главниот град се основале 115 компании за програмиање,а згаснале 31 со што бројот на деловно активни компании чија главна...

УЈП поништила решенија „тешки“ 7 милиони евра затоа што паднале на Управен суд

Намерно, од незнаење но и поради грешки, македонските стопанственици сакале да „скријат“ речиси 43 милиони евра данок , покажуваат податоците на Управата...

Скопје рекордер по дивоградби – регистрирани 226, Липково има 68 од кои 63 се објекти за домување

Куќи, деловни објекти, доградби, надградби но и цели згради во земјава се дивоградби - се граделе без одобрение. Институциите калкулираат дека...

Германските фирми во земјава прават бизнис од половина милијарда евра

Во земјава има 322 компании со германски капитал. Нивниот бизнис лани вреди половина милијарда евра, направиле профит од 21,8 милиони евра а...

Кои државни и приватни фирми во Скопје вработуваат најмногу?

Јавните претпријатија и акционерските друштва во државна сопственост се најголеми работодавачи на територија на град Скопје. Ова го покажува анализата на...

Кои се македонските „газели“ – во земјава има 284 брзорастечки компании

Овие брзорастечки компании таканаречени “газели“ коишто ги зголемиле приходите од работењето по најмалку 20% последните три години, лани инкасирале вкупно 1,65...
error: Content is protected !!