fbpx
Почетна ВЕСТИ Што се случува со Германската индустрија во време на пандемија?

Што се случува со Германската индустрија во време на пандемија?

Германското производство се намали за 9,2% во март, што е најбрза стапка на опаѓање од почетокот на првите тековни записи во 1991 година, покажуваат податоците, како главна причина може да се наведе намалената побарувачката на стоки кои ги произведува најголемата економија во Европа, за чија намалена побарувачка допринесе пандемијата.

Германскиот автомобилскиот сектор, кој е најголем извозник и работодавач со бројка од повеќе од 800.000 луѓе пред појавата на пандемијата, изминатитот месец се намали за 31,1%.

Аналитичарите велат дека најлошто дури сега ќе следи, Андреас Шеуерл од ДекаБанк периодот што следи го нарече „пред почетокот на хорор приказната“.

Очекувањата според проценката и анкетата на Ројтерс беа за пад од 7,5%.

Анализата на податоците, покажува дека најпогодено е извозното производство, како главна причина се наведува намалената побарувачка на извозните производи, стапката на намалување изнесува 11.6%, и пад на капиталните добра од 16,5%.

Градежништвото е единствената светла точка бидејќи активноста во овој сектор се зголеми за скоро 2%, покажуваат податоците.

Овие податоци се резултат на рестриктивните мерки што Германија ги наметна во средината на март за да го забави ширењето на вирусот, со кој се справи многу подобро од Соединетите држави и повеќето нејзини европски соседи.


Извор:Reuters

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење

ПРЕПОРАЧАНИ

Обраќање до бизнис заедницата

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Преработувачка индустрија – колку пари се вложуваат во материјални средства?

Според податоците на „Таргет Груп“ јасно е дека најголем процент од големите фирми од преработувачката индустрија се во странска сопственост или се менаџирани од...

Колкави плати исплаќаат фирмите од преработувачката индустрија?

Компании кои имаа најголем број на вработени, котираат високо и според трошоците за вработените, но тоа не значи дека се вбројуваат и во групата...

Кои се водечките бугарски компании во Македонија ?

Најголем годишен раст на добивката прикажале компании од автомобилскиот сектор, финансиите и дејноста со трговија и услуги. Најголем приход пак прикажала компанија...

Колкав е бројот на компании во Скопје чија главна дејност е програмирање?

Во 2019 главниот град се основале 115 компании за програмиање,а згаснале 31 со што бројот на деловно активни компании чија главна...

УЈП поништила решенија „тешки“ 7 милиони евра затоа што паднале на Управен суд

Намерно, од незнаење но и поради грешки, македонските стопанственици сакале да „скријат“ речиси 43 милиони евра данок , покажуваат податоците на Управата...

Скопје рекордер по дивоградби – регистрирани 226, Липково има 68 од кои 63 се објекти за домување

Куќи, деловни објекти, доградби, надградби но и цели згради во земјава се дивоградби - се граделе без одобрение. Институциите калкулираат дека...

Германските фирми во земјава прават бизнис од половина милијарда евра

Во земјава има 322 компании со германски капитал. Нивниот бизнис лани вреди половина милијарда евра, направиле профит од 21,8 милиони евра а...

Кои државни и приватни фирми во Скопје вработуваат најмногу?

Јавните претпријатија и акционерските друштва во државна сопственост се најголеми работодавачи на територија на град Скопје. Ова го покажува анализата на...

Кои се македонските „газели“ – во земјава има 284 брзорастечки компании

Овие брзорастечки компании таканаречени “газели“ коишто ги зголемиле приходите од работењето по најмалку 20% последните три години, лани инкасирале вкупно 1,65...
error: Content is protected !!