fbpx
Тагови Аналитика

Таг: Аналитика

Во серијалот “Гласот на бизнисот”: зборуваме со Стевица Чарапиќ директор на MSC Mediterranean Shipping Company

Во третата епизода од "Гласот на Бизнисот" зборуваме со Стевица Чарапиќ директор на MSC Mediterranean Shipping Company S.A., Geneva,за да откриеме како фирмите функционираат...

Во серијалот “Гласот на бизнисот”: зборуваме со Марија Антоловиќ Спасеновскa

Во втората епизода од "Гласот на Бизнисот" зборуваме со Марија Антоловиќ Спасеновскa управител на ФАМ МОДЕ Дооел Штип,за да откриеме како фирмите функционираат и...

Во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во земјата со што бројката се искачи на 201 заразени.

Во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: -Скопје (15), -Куманово (4), -Дебар (2), -Охрид (1), -Штип (1), -Тетово (1). Со ова вкупната бројка...

Во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на заболени од коронавирус

Во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (7) и Куманово (5). Со ова вкупната бројка...

Обраќање до бизнис заедницата

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

(ВИДЕО): Зошто коронавирусот е смртоносен ?!

Во видеото што следи можете да го погледнете начинот и фазите низ кои поминува човечкиот организам додека се бори со коронавирусот, и причините поради...

Состојбата со коронавирусот во земјата до 10.00 часот – 19 новозаболени на коронавирус

Состојбата со коронавирусот во земјата до 10.00 часот - 19 новозаболени на коронавирус - бројката на дијагностицирани пациенти во земјата е 67 лица. Вчера попладне...

Младите можат сериозно да заболат од Коронавирусот

Нови докази од Европа и САД уажуваат дека младите лица не се толку отпорни на новиот коронавирус како што првично се мислеше на глобално...

Бројката на заболени со коронавирусот во земјата е 42 лица

"Утрово не се регистрирани нови заболени пациенти со коронавирус во земјата. Доцна синоќа, во рамките на скринингот, направени се тестови на 22 лица со...

Зошто стапкaта на смртностa од коронавирусот во Јужна Кореа е толку ниска?

Јужна Кореа e втората земја по Кина со најголем број заболени од коронавирусот (Covid-19) ,но и покрај тоа ја има најниската стапка на смртни...

ПРЕПОРАЧАНИ

Обраќање до бизнис заедницата

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Преработувачка индустрија – колку пари се вложуваат во материјални средства?

Според податоците на „Таргет Груп“ јасно е дека најголем процент од големите фирми од преработувачката индустрија се во странска сопственост или се менаџирани од...

Колкави плати исплаќаат фирмите од преработувачката индустрија?

Компании кои имаа најголем број на вработени, котираат високо и според трошоците за вработените, но тоа не значи дека се вбројуваат и во групата...

Кои се водечките бугарски компании во Македонија ?

Најголем годишен раст на добивката прикажале компании од автомобилскиот сектор, финансиите и дејноста со трговија и услуги. Најголем приход пак прикажала компанија...

Колкав е бројот на компании во Скопје чија главна дејност е програмирање?

Во 2019 главниот град се основале 115 компании за програмиање,а згаснале 31 со што бројот на деловно активни компании чија главна...

УЈП поништила решенија „тешки“ 7 милиони евра затоа што паднале на Управен суд

Намерно, од незнаење но и поради грешки, македонските стопанственици сакале да „скријат“ речиси 43 милиони евра данок , покажуваат податоците на Управата...

Скопје рекордер по дивоградби – регистрирани 226, Липково има 68 од кои 63 се објекти за домување

Куќи, деловни објекти, доградби, надградби но и цели згради во земјава се дивоградби - се граделе без одобрение. Институциите калкулираат дека...

Германските фирми во земјава прават бизнис од половина милијарда евра

Во земјава има 322 компании со германски капитал. Нивниот бизнис лани вреди половина милијарда евра, направиле профит од 21,8 милиони евра а...

Кои државни и приватни фирми во Скопје вработуваат најмногу?

Јавните претпријатија и акционерските друштва во државна сопственост се најголеми работодавачи на територија на град Скопје. Ова го покажува анализата на...

Кои се македонските „газели“ – во земјава има 284 брзорастечки компании

Овие брзорастечки компании таканаречени “газели“ коишто ги зголемиле приходите од работењето по најмалку 20% последните три години, лани инкасирале вкупно 1,65...
error: Content is protected !!