fbpx
Тагови добивка

Таг: добивка

Победниците во технолошката индустрија за време на пандемија

Пандемијата е лоша вест за поголемиот дел од бизнисите. Но, додека некои технолошки компании се борат за да преживеат, други забележаа огромен раст. Едноставно кажано...

Најмал број на купени нови возила во Велика Британија по Втората светска војна

Бројот на купени и регистирани нови автомобили близу до нулата откатко стапија рестриктивните мерки на сила во Велика Британија. Бројките од СММТ покажуваат пад од...

Кои се водечките бугарски компании во Македонија ?

Најголем годишен раст на добивката прикажале компании од автомобилскиот сектор, финансиите и дејноста со трговија и услуги. Најголем приход пак прикажала компанија...

Во македонскиот бисер – градот Охрид неколку компании вртат милионски суми

Македонскиот бисер, градот под планината Галичица Охрид, покрај туризмот како еден од најзначајните фактори од економски аспект и секако, македонските претпријатија...

ТРАНСПОРТЕН БИЗНИС: профит од 71,2 милиони евра – но успешноста се топи!

Транспортните компании – односно фирмите кои се од дејноста „Транспорт и логитика“, во 2018 година прикажале добивка од 71,2 милиони...

ТРАНСПОРТЕН БИЗНИС: Скоро 44% од компаниите – концентрирани во Скопскиот регион!

Вкупно 1. 464 компании со скоро 22.500 вработени – ова се основните контури на секторот “транспорт и логистика“ во земјава. Според...

Препознатливи македонски брендови го движат Прилеп – но, кои индустрии се најприфитабилни?

Во Прилеп, градот под Марковите кули, познат по производство на тутун, водечките бизниси доаѓаат за производство на електронска опрема за возила. Тука...

На кои струмички фирми бизнисот им оди најдобро?

Иако Струмица важи за град каде главна дејност е земјоделството, сепак компаниите кои имаат најголеми добивки и приходи, и кои вработуваат...

Гевгелија – Казина, обложувалници и текстилните компании со најголемa добивка

Казината, обложувалниците и текстилните компании се најголеми работодавачи во Гевгелија, но најголемите добивки ги прават компании од други дејности. Ова го...

Кој профитираше најмногу во ИТ секторот минатата година?

Петте најпрофитабилни ИТ компании ИТ индустријата во Македонија константно е во раст сите изминати години. Младите се повеќе...

ПРЕПОРАЧАНИ

Обраќање до бизнис заедницата

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Преработувачка индустрија – колку пари се вложуваат во материјални средства?

Според податоците на „Таргет Груп“ јасно е дека најголем процент од големите фирми од преработувачката индустрија се во странска сопственост или се менаџирани од...

Колкави плати исплаќаат фирмите од преработувачката индустрија?

Компании кои имаа најголем број на вработени, котираат високо и според трошоците за вработените, но тоа не значи дека се вбројуваат и во групата...

Кои се водечките бугарски компании во Македонија ?

Најголем годишен раст на добивката прикажале компании од автомобилскиот сектор, финансиите и дејноста со трговија и услуги. Најголем приход пак прикажала компанија...

Колкав е бројот на компании во Скопје чија главна дејност е програмирање?

Во 2019 главниот град се основале 115 компании за програмиање,а згаснале 31 со што бројот на деловно активни компании чија главна...

УЈП поништила решенија „тешки“ 7 милиони евра затоа што паднале на Управен суд

Намерно, од незнаење но и поради грешки, македонските стопанственици сакале да „скријат“ речиси 43 милиони евра данок , покажуваат податоците на Управата...

Скопје рекордер по дивоградби – регистрирани 226, Липково има 68 од кои 63 се објекти за домување

Куќи, деловни објекти, доградби, надградби но и цели згради во земјава се дивоградби - се граделе без одобрение. Институциите калкулираат дека...

Германските фирми во земјава прават бизнис од половина милијарда евра

Во земјава има 322 компании со германски капитал. Нивниот бизнис лани вреди половина милијарда евра, направиле профит од 21,8 милиони евра а...

Кои државни и приватни фирми во Скопје вработуваат најмногу?

Јавните претпријатија и акционерските друштва во државна сопственост се најголеми работодавачи на територија на град Скопје. Ова го покажува анализата на...

Кои се македонските „газели“ – во земјава има 284 брзорастечки компании

Овие брзорастечки компании таканаречени “газели“ коишто ги зголемиле приходите од работењето по најмалку 20% последните три години, лани инкасирале вкупно 1,65...
error: Content is protected !!