fbpx
Тагови компании

Таг: компании

На сиромашните земји им треба повеќе од суспензија на долгот, вели Меркел

Богатите земји треба да им помогнат на најсиромашните земји во светот да ја преживеат пандемијата со овозможување на помош за развој и треба сериозно...

Дел од Европските земји одбија да им дадат финансиска помош на компаниите кои се поврзани со оф-шор даночни прибежишта

Некои европски земји решија да ја блокираат финансиската помош за бизниси кои се поврзани со оф-шор даночни прибежишта. Франција, Полска, Белгија и Данска најавија мерки...

Огромен пад на набавката на американски стоки во Кина

Пандемијата ќе го намали бројот на стоки кои ќе ги купи Кина од САД годинава штo беa договорени во трговскиот договор „фаза 1“, според...

Која е разликата помеѓу “Задоволство на вработените” и “Вклученост на вработените”?

Изработено од: Ирена Хорват, Аналитичар во Инсајдер ИД Забележливо е дека работното место во последната декада значајно се менува до степенот да вработените на своите...

Значително се зголемува користењето на електронското банкарство

Првичните податоци покажуваат дека апелот на Народната банка за безготовинско плаќање и за користење на платежните картички и на услугите за електронско и мобилно...

Пад на продажбата на луксузни добра од 60%, во вториот квартал годинава

Глобалната продажба на луксузни производи е насочена кон колапс во наредните неколку месеци, бидејќи пандемијата целосно ја спласна побарувачката, вели Беин (Bain & Company...

Што се случува со Германската индустрија во време на пандемија?

Германското производство се намали за 9,2% во март, што е најбрза стапка на опаѓање од почетокот на првите тековни записи во 1991 година, покажуваат...

Најмал број на купени нови возила во Велика Британија по Втората светска војна

Бројот на купени и регистирани нови автомобили близу до нулата откатко стапија рестриктивните мерки на сила во Велика Британија. Бројките од СММТ покажуваат пад од...

Европскиот Дигитален Акт за поставување на 5G и 6G мрежа низ цела Европа

Европската комисија е под притисок да предложи ревидиран Акционен план за мобилни телекомуникации кој ги предвидува 5G и 6G како средство за зајакнување на...

ЗОШТО Е ЗНАЧАЈНО КОМПАНИИТЕ ДА СЕ ЗАПОЗНЕНИ СО ПРОФИЛОТ НА ПОТРОШУВАЧОТ?

Изработено од: Борислава Мирчевска, Помлад партнер во Инсајдер ИД Се поголем број на бизниси се соочуваат со динамиката на моменталното социо-економско живеење која наметнува трка...

ПРЕПОРАЧАНИ

Обраќање до бизнис заедницата

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Преработувачка индустрија – колку пари се вложуваат во материјални средства?

Според податоците на „Таргет Груп“ јасно е дека најголем процент од големите фирми од преработувачката индустрија се во странска сопственост или се менаџирани од...

Колкави плати исплаќаат фирмите од преработувачката индустрија?

Компании кои имаа најголем број на вработени, котираат високо и според трошоците за вработените, но тоа не значи дека се вбројуваат и во групата...

Кои се водечките бугарски компании во Македонија ?

Најголем годишен раст на добивката прикажале компании од автомобилскиот сектор, финансиите и дејноста со трговија и услуги. Најголем приход пак прикажала компанија...

Колкав е бројот на компании во Скопје чија главна дејност е програмирање?

Во 2019 главниот град се основале 115 компании за програмиање,а згаснале 31 со што бројот на деловно активни компании чија главна...

УЈП поништила решенија „тешки“ 7 милиони евра затоа што паднале на Управен суд

Намерно, од незнаење но и поради грешки, македонските стопанственици сакале да „скријат“ речиси 43 милиони евра данок , покажуваат податоците на Управата...

Скопје рекордер по дивоградби – регистрирани 226, Липково има 68 од кои 63 се објекти за домување

Куќи, деловни објекти, доградби, надградби но и цели згради во земјава се дивоградби - се граделе без одобрение. Институциите калкулираат дека...

Германските фирми во земјава прават бизнис од половина милијарда евра

Во земјава има 322 компании со германски капитал. Нивниот бизнис лани вреди половина милијарда евра, направиле профит од 21,8 милиони евра а...

Кои државни и приватни фирми во Скопје вработуваат најмногу?

Јавните претпријатија и акционерските друштва во државна сопственост се најголеми работодавачи на територија на град Скопје. Ова го покажува анализата на...

Кои се македонските „газели“ – во земјава има 284 брзорастечки компании

Овие брзорастечки компании таканаречени “газели“ коишто ги зголемиле приходите од работењето по најмалку 20% последните три години, лани инкасирале вкупно 1,65...
error: Content is protected !!