fbpx
Тагови раст

Таг: раст

Кои се македонските „газели“ – во земјава има 284 брзорастечки компании

Овие брзорастечки компании таканаречени “газели“ коишто ги зголемиле приходите од работењето по најмалку 20% последните три години, лани инкасирале вкупно 1,65...

Раст на просечната плата – пад на бројот на вработени во текстилната индустрија

Платите во пораст, бројот на вработени се намалува – ваква е состојбата во текстилната индустрија која котира високо според бројот на вработени...

Што се случува со цените на горивата и нафтените деривати?

Последното зголемување на цената на нафтата е поврзано со веста која ја објавија иранските државни медиуми дека две ракети удриле во ирански...

Брзиот раст на финансиските друштва не е ризичен за финансискиот систем

Иако, зголеменото пласирање на финансии од „малите банки“ е присутно, според оценките од Народната банка, во последните неколку години, бројот и активата...

Колкав е бројот на домашни и странски туристи низ годините?

Континуиран развој на туризмот и динамика на посетеност од страна на туристи е од големо значење за секоја држава поради неколку клучни...

Расте бизнисот на финансиските друштва

Најголеми приходи минатата година оствариле „Динерс клуб интернационал МАК“, „ИУТЕ Кредит Македонија“ и „Кредисимо“.Финансиските друштва рушат рекорди, a најголем пораст бележи „ТИГО“....

Млечна индустрија – падот на еден „играч“, причина за раст кај останатите

Млечната индустрија приближно една деценија се обидува да застане на ,,здрави нозе” и да ја врати довербата кај домашните млеко производители, но...

Маркетите во константен пораст

Претходната 2018-та година, ланците на маркети во Македонија повторно имаат реализирано импресивни финансиски резултати. Вкупниот приход кој го имаат остварено најголемите 33...

Компаниите од пазарот за широка потрошувачка со 7% раст во 2018 година

Во публикацијата изработена од агенцијата Инсајдер ИД и Таргет груп се анализирани вкупно 69 компании од секторот на широката потрошувачка, односно обработени...

ПРЕПОРАЧАНИ

Обраќање до бизнис заедницата

©Analitika.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Преработувачка индустрија – колку пари се вложуваат во материјални средства?

Според податоците на „Таргет Груп“ јасно е дека најголем процент од големите фирми од преработувачката индустрија се во странска сопственост или се менаџирани од...

Колкави плати исплаќаат фирмите од преработувачката индустрија?

Компании кои имаа најголем број на вработени, котираат високо и според трошоците за вработените, но тоа не значи дека се вбројуваат и во групата...

Кои се водечките бугарски компании во Македонија ?

Најголем годишен раст на добивката прикажале компании од автомобилскиот сектор, финансиите и дејноста со трговија и услуги. Најголем приход пак прикажала компанија...

Колкав е бројот на компании во Скопје чија главна дејност е програмирање?

Во 2019 главниот град се основале 115 компании за програмиање,а згаснале 31 со што бројот на деловно активни компании чија главна...

УЈП поништила решенија „тешки“ 7 милиони евра затоа што паднале на Управен суд

Намерно, од незнаење но и поради грешки, македонските стопанственици сакале да „скријат“ речиси 43 милиони евра данок , покажуваат податоците на Управата...

Скопје рекордер по дивоградби – регистрирани 226, Липково има 68 од кои 63 се објекти за домување

Куќи, деловни објекти, доградби, надградби но и цели згради во земјава се дивоградби - се граделе без одобрение. Институциите калкулираат дека...

Германските фирми во земјава прават бизнис од половина милијарда евра

Во земјава има 322 компании со германски капитал. Нивниот бизнис лани вреди половина милијарда евра, направиле профит од 21,8 милиони евра а...

Кои државни и приватни фирми во Скопје вработуваат најмногу?

Јавните претпријатија и акционерските друштва во државна сопственост се најголеми работодавачи на територија на град Скопје. Ова го покажува анализата на...

Кои се македонските „газели“ – во земјава има 284 брзорастечки компании

Овие брзорастечки компании таканаречени “газели“ коишто ги зголемиле приходите од работењето по најмалку 20% последните три години, лани инкасирале вкупно 1,65...
error: Content is protected !!